Tahin Pekmez Karışımı

Tahin Pekmez Karışımı

Tahin Pekmez Karışımı

16/10/2019

Ayrılmaz İkili (Süper İkili) Tahin Pekmez Hakkında Merak Edilenler


Tahin hangi pekmezle karıştırılır?

 Kış aylarında kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi  ve yemek sonrasında tatlı ihtiyacını karşılayan enerji verici, besleyici karışım tahin pekmezdir. Tahin; üzüm, keçiboynuzu (harnup), dut, andız ve daha bir çok pekmezle karıştırılarak tüketilmektedir.  Karıştırılacak olan pekmez damak tadına göre değişim gösterse de en çok tercih edilen üzüm pekmezi ile karıştırılarak tüketim şeklidir.


Tahin Pekmez karışım oranı ne olmalı ?

Tahin pekmez karışım oranı genellikle 2 ölçek pekmez 1 ölçek tahin şeklinde belirtilse de bu kişinin damak tadına göre ve tercih ettiği pekmeze göre değişebilmektedir. Özellikle pekmez sevmeyen çocuklara pekmez yedirmek için tahin pekmez karışımı  tercih edilmekte; karışım oranı belirlenirken kahverengi rengi almasına dikkat edilmesi gerekmektedir.


Tahin Pekmez Faydaları

Tahinin içeriğinde % 55-60 oranında omega 3 ve omega 6 yağ bulunduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Omega  yağlar vücuda enerji veren özelliğe sahip olup, yağ asitlerinin oluşmasını sağlar. Omega yağların beyin hücrelerini koruduğu bilinmektedir. Protein açısından oldukça zengin olan tahin kas gelişimine yardımcı olur. Sindirilmesi oldukça kolay olan tahin sindirim sisteminin yardımcısıdır. Antioksidan özelliği sayesinde saç köklerinin besler ve daha parlak, canlı saçlara sahip olmanızda etkili olur.

 Pekmezin zengin demir içeriği, kalsiyum içeriği her yaştan kişiye önerilir. Pekmez içeriğinde B1, B2, B3 vitaminlerini bulundurur. Ayrıca magnezyum, demir, kalsiyum ve potasyum yönünden de zengindir.Pekmezin yüksek oranda enerji verdiği kanıtlanmış bir gerçektir. Bu zengin maddeler sayesinde kanı temizlediğinden dolaşım sistemini. Pekmez içerisinde bulundurduğu demir sayesinde kansızlıkla mücadelede önemli bir besin kaynağıdır. Her sabah 1-2 kaşık pekmez tüketimi kansızlığa iyi gelecektir. Demir eksikliği sebebiyle halsizlik, sürekli yorgunluk hâli, baş dönmesi gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Sağlık açısından oldukça faydalı olan tahin pekmez karışımını sabah kahvaltılarınızda ve yemek sonrası tatlı şekilde tüketmeniz önerilmektedir.

 

Tahin Pekmez Karışımı Nasıl Saklanmalı ?

Tahin pekmez karışımı buzdolabında ve ağzı kapalı olarak saklanmalıdır. Karışımı en fazla 3 gün içerisinde tüketecek kadar hazırlamalısınız. Daha fazla sürede saklanan karışım bozulmaya sebep olacaktır.


Tüketici yorumlarını mı merak ediyorsunuz? Lütfen TIKLAYIN...

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle… 

 

Yorum ekle