Neden Bozkır Tahini ?

Neden Bozkır Tahini ?

Neden Bozkır Tahini ?

09/10/2019

                  

Bu yazımızda neden Bozkır Tahini sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız.

Öncelikle tahin nedir tahin neden yapılır sorularına cevap verelim. Tahin susamdan yapılmaktadır. Susamın kavrulması sonrasında taş yada makinelerde ezilmesi ile sıvı hale getirilmesi ile oluşur. Tahin susam haricinde hiç bir madde içermez. 

BEYAZ TAHİN

Tahin denince akla ilk olarak Beyaz Tahin (Kavrulmamış – Çiğ Tahin) gelmekte. Hemen hemen herkesin bildiği beyaz tahinin üretim aşaması susamın ıslatılması ile başlamakta. Daha sonra susamın kabuklarının tamamen alınmasıyla devam etmektedir. Bu sebeptendir ki tahinin rengi beyaz olmaktadır. Daha sonra kavurma kazanlarına alınan soyulmuş susam çok az kavrularak soğutma aşamasına alınmaktadır. İşte çiğ tahin yada kavrulmamış tahin ismini almasının sebebi de susamın çok az kavrulmasından ibarettir. Soğutma aşamasından sonra taş veya makinelerde ezilerek tahine haline gelen ürün ambalaj türlerine göre dolum yapılarak satışa hazır hale gelmektedir.

Az kavrulması sebebiyle hazmı oldukça zor ve bir o kadar yoğun kıvamlıdır. Günümüzde bir çok firmanın ürettiği marketlerde kolayca erişebildiğiniz beyaz tahinin üretim şekli bu şekilde gerçekleşmektedir.

ÇİFTE KAVRULMUŞ BOZKIR TAHİNİ

Bir çok kişinin yeni tanımaya başladığı çifte kavrulmuş bozkır tahinin üretimi ise beyaz tahinde olduğu gibi susamın havuzlarda ıslatılması ile başlar. Beyaz tahine nazaran ıslatma süresi oldukça uzun olup 12-24 saat arasını bulabilmektedir. Islanan susamlar daha sonra üretim şekline göre farklı iki aşamaya yönlenir. (Kepekli Tahin Kepeksiz Tahin)

Kepekli Tahin

Kepekli Tahin üretimi yapılacak ise susamlar ıslanma havuzlarından beyaz tahinde olduğu gibi kavurma kazanlarına alınır. Beyaz tahindeki kavurma süresinin 2-3 katı süre uzunluğuna ulaşan sürelerde kavurma işlemi devam eder. Bu sebepten çifte kavrulmuş tahin ismini alır. Yaklaşık olarak 2-3 saat kazanlarda kavrulan susam soğutma teknelerine alınarak havalandırma ve soğutma işlemi 30 dakika boyunca devam eder. Soğutulan susam taneleri yabancı maddelerden ayrıştırılmak üzere eleklere aktarılır. Yabancı maddelerden ayrılan susamlar tonlarca ağırlığında iki taşın arasına sepetler yardımı ile  dökülür. Beyaz tahin üretiminde kullanılan fabrikasyon makineler kullanılmaz. İki taşın arasında ezilen susamlar kepekli tahin olarak soğutma depolarına alınarak ambalajlanarak tüketime hazır hale gelir.

Kepeksiz Tahin

Kepekli tahinin üretiminden tek farkı susamların ıslatılma aşamasından sonra kepek alma makinelerine alınmasıdır. Islatma havuzlarından alınan susamlar kepek alma makinesine alınarak susam kabukları %75 oranında alınarak kavurma kazanlarına alınarak kepekli tahindeki üretim aşamasının devam etmesi ile tamamlanır.

 

Kepekli Kepeksiz Tahin Farkı ?

Yukarıda bahsettiğimiz üretim aşaması farkından dolayı kepekli tahin kepeksiz tahine göre kıvam olarak oldukça yoğundur. Kepeksiz tahin de susam kabukları alındığı için daha akışkan ve lezzet olarak daha hafiftir. Renk farklılığı oldukça belirgin olup kepekli tahin koyu kahverengi renginde kepeksiz tahin ise açık kahverengi ya da sarı renge yakındır. İlk defa Bozkır Tahini tüketecek müşterilerimize kepeksiz tahini önermekteyiz.

Beyaz Tahine göre hazmı daha kolay olan ve tüketimi sırasında hafif bir lezzet olan Çifte Kavrulmuş Bozkır Tahini ile tanışmaya ne dersiniz ?

Tüketici yorumlarını mı merak ediyorsunuz? Lütfen TIKLAYIN...

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle… 

Yorum ekle